Dashwood

Ať pořád vládne ta pravá kamarádská atmosféra

Trochu z historie

Jak to tenkrát bylo

(upraveno podle písemnosti připravené tehdejším šerifem Tondou Havelkou při výročí 30 let osady na základě výpovědí Václava Krupičky – Swennyho a Ludvy Blocha)

První začátky naší osady spadají do roku 1927. Již před tím však do údolí Kocáby v místech kde dnes naše osada stojí jezdili kamarádi z Libně Láďa Ježek a Ota Plecháč, ovšem jen pod stany.

Tehdejší tramping se soustřeďoval hlavně na Sázavě ve Svatojánských proudech a Brdech. Do brdských lesů jezdila tehdy pověstná parta Brdská pivní armáda se svým šerifem Pakardem.

Tato armáda měla svůj hlavní stan v lesích kolem Mníšku, ale často navštěvovala jiné osady v Proudech a na Sázavě. Na těchto cestách procházívali naším údolím. A tak se jednoho dne v roce 1927 stalo, že s partou procházel tímto krajem i Swenny – Václav Krupička, jinak seržant zmíněné armády. Postavil na noc stan v místech, kde dnes stojí chata Merinka. Přitom zjistil, že blízko táboří jiná parta, která chtěla v údolí postavit chatu. Dobré vůle bylo dost, ale peněz málo. Slovo dalo slovo Swenny přidal peníze a tak byla postavena první chata, kterou vlastní Swenny dodnes. Swenny je tedy zakladatelem osady a osada byla pojmenována snad podle Setonovy knihy na Dashwood.

Vedle chaty Swennyho postavili krátce na to kamarádi z Braníka Jarda Obraz a Olda Tatter Alík a Venca Koula druhou chatu, která několikrát vyměnila majitele a dnes patří Merince. Brzo na to vznikla třetí chata Pepi Zvolánka – řečeného Kiliánek prvního šerifa nové osady. Chaty byly jednoduché, hodně primitivní, sloužily vlastně jen k přespání.

Téměř současně vznikla v sousedství naší osady osada Rewaston a obě osady udržovaly stálé kamarádské styky. Velké zimy roku 1928 ztrávila již malá osada pod vlastním krovem. Topilo se celé noce a ucpávaly se díry v chatě vším co bylo po ruce.

Roku 1928 přišel na Kocábu spolu s bratrem Rudlou a Vildou Baťkem Pepa Žák. Tehdy stály již na území Dashwoodu chaty : Swennyho, nynější chata Merinka, chata Jožky Zvolánka, Pošvova chata v Klínu, Tahiti a starý Ogden. Nebyla ještě vlaková zastávka v Bojanovicích. Byla postavena v roce 1933. Jezdilo se do Bojova odtud lesem a po silnici do Bojanovic.

V té době jezdil na sousední osadu Rewaston Tonda Šnobl řečený Baťa, Standa Roušar, Pepík Padevět řečený Smrkáč, Pepík Jankovský řečený Lodivod. Nahoře ve stráni měl chatu Pepík Strnad, Jarda Řípa, Bolard, Ferda Seidl. Dále tam jezdil Jirka Menger řečený Cyrda, Honza Jasan a jiní. Na dráhu chodívali obě osady společně za doprovodu kytar Padevěta a Lodivoda. Zpívalo se po cestě i ve vlaku. Zpívaly se staré trampské písně, dnes už zapomenuté.

Cestou z vlaku byla zastávka v hospodě u Lišků, kde se zapíjelo všechno možné a pilo se hromadně z boty. Skoro každou sobotu hoříval táborák. Sedalo se společně, obě osady. Přespávalo se nejčastěji u Swennyho třeba na podlaze nebo na verandě, pod hlavou chlebník a bylo nám dobře.

Swenny býval známý sekáč – třeba v noci se probudil a začal střílet po myších v chatě. K Swennymu jezdil v té době i kanadský jízdní policista Ludva Bloch. Nosil skautský klobouk, blůzu, rajtky, vysoké jezdecké kanady – zkrátka pravý Kanaďan.

Nynější chatu Merininu vlastnili dva kamarádi Venca Hošek a zrzavý Binda. V době dovolených půjčovali chatu a byli to dobří kamarádi, právě tak jak Pepa Zvolánek, první šerif osady, který žádnou legraci nezkazil. Chaty pomalu přibývaly. Materiál, cement a podobně vozívali na kolečku až z Davle. Roku 1932 postavil chatu profesor Prouzek, zřídil u chaty i koupaliště s betonovým bloky pro přehrazení a betonové nábřeží.

Roku 1932 postavil Kypta známou restauraci U tří lávek a od té doby se přemístil život z hospody od Lišků trvale ke Kyptům. Sobotu co sobotu bývala slezina, zpívalo se a popíjelo. V roce 1933 přišel na Kocábu pozdější šerif osady pořadím druhý Áda Jonák spolu s tehdy čtyřletým Ádíkem. Před tím jezdíval na Kačák a na Sázavu. Na Kocábě se mu zalíbilo a později postavil spolu s Pepou Žákem chatu Repos.

Trampský život začínal na vlastním a stanování pomalu vymizelo. Na obědy se chodilo ke Kyptům, kde se osadní život naší osady i osady Rewaston soustřeďoval. Nemuselo se vařit a tak se užívalo jen sluníčka. V zimě se lyžovalo a sáňkovalo.

V roce 1938 si postavila kamarádka Vlasta Benáková s Jožkou chatu Hana. Jožka později zemřel a Vlasta přestala do osady jezdit. Roku 1939 přivedli bratří Žákové do osady Vildu Baťka. Ten nejprve postavil chatu v místě, kde je dnes chata Aleny Padevětové. Tak vznikla Tahiti II. Na Tahiti už se hrál volejbal, který se dříve hrával jen na Rewastonu.

Vilda později chatu opustil a krátce pobýval v jeskyni nad Kocábou. Své obydlí pojmenoval „Vila pod převislou“. V létě při senoseči seděl u jeskyně, hrál na harmoniku a zpíval ……co sedláci co děláte, pole máte, neoráte. Ti Vildu samozřejmě přímo zbožňovali. V roce 1939 Vilda Batěk postavil za Kocábou v místě, kde je dnes chata Karla Malána, chatu dřevěnou. Ta záhy vyhořela. Na stejném místě postavil další chatu novou ve stylu komediantského vozu. Nazval ji Mitropa. Chatu po revoluci naložil na podvozek a odvezl do Prahy. Dočasně po válce několik let vlastnil i bývalou Kyptovu hospodu, která se pomalu rozpadala.

V roce 1939 postavil vlastní chatu Ludva Bloch a současně začali se stavbou chaty Tonda Baťa a Standa Roušar. Chata patří dnes Věře Melicharové. O této chatě zlí jazykové tvrdí, že stála nejvíce ze všech chat v osadě. Stavěli ji z nepálených cihel, udělali vždycky 2 – 3 cihly a šlo se to ke Kyptům zapít. Tak se stavěla chata asi dva roky. Dnes tuto chatu spravuje v nepřítomnosti Věry Melicharové Pepa Kratochvíl, řečený Kráťa a vzorně se stará, aby tuto drahou stavbu čas nezničil.

Roku 1940 přivezl Josef Albert autobus na místo, kde dnes stojí chata Tondy Havelky. Autobus částečně obezdil. Tonda Havelka tuto chatu koupil roku 1945 a když rok na to vyhořela, postavil chatu novou. Současně postavil Albert dvojchatu, která dnes patří Železníkovi a Dostálovi. V roce 1940 postavil chatu Přemysl Horký. Roku 1946 přišel na Kocábu Standa Havelka. Na Kocábě se mu zalíbilo, dobře do party zapadl a postavil v roce 1947 srub, který později prodal Mirkovi Martiníkovi. Srub dnes vlastní Soukupovi.

Po roce 1945 nastává na osadě čilý stavební ruch a osada se rozrůstá. Přicházejí noví osadníci a vesměs dobře zapadají mezi starousedlíky. V roce 1948 staví Pepa Žák, Karel Malán, lékárník Hojsák, Václav Pošva, v roce 1950 Milan Štych, v roce 1951 Míla Krejsa a Karel Prášek, Zdeněk Pokorný a jeho parta do které patřili Čéza, Sláva Gahut, Gusta Rattay, bratří Andrejskové, Kulina. Jarda Brinda stavěl vlastní chatu v roce 1953.

TCO Dashwood, sepsal Vladimír Havelka

Poslední komentáře
24.08.2016 12:27:51: www.dedra-katalogy.cz Dedra Aviváž za bezva cenu, Dedra registrace zdarma - Slevy Dedra
22.08.2016 11:34:02: www.dedra-katalogy.cz Dedra
17.03.2016 17:02:47: www.kosmetika-sleva.cz Oriflame cz . www.kosmetika-slevy.cz oriflame cz . www.kosmetika-registrace...
22.06.2015 16:25:53: www.orislevy.cz Oriflame CZ Připojte se k Oriflame již nyní! Oriflame ČR oficiální stránky - regist...
 
Snad se všem tyto stránky líbí a všem děkuji za návštěvu :-)