Dashwood

Ať pořád vládne ta pravá kamarádská atmosféra

Trochu z historie

Osada a sport

Bylo vždy tradicí, že na osadách se pěstoval sport. V prvopočátcích osady naši předchůdci často docházívali na sousední osadu Rewaston, kde se hrával volejbal, kopaná.

První hřiště na naší osadě vzniklo v roce 1947 u chaty Dostálů. Nemělo patřičné náležitosti, ale hrál se volejbal, zkoušel se i nohejbal.

Přibližně v roce 1950 vzniká řádné hřiště u Kocáby, které slouží dodnes. A tím začal i rozvoj sportu na osadě. Bývalo běžným zvykem, že dvanáct sportuchtivých osadníků bylo vyháněno dalšími, kteří si chtěli také zahrát. Pomalu se získávaly zkušenosti.

Velmi populární bylo několik let v padesátých létech pořádání žákovských turnajů v nohejbalu, kterých se účastnila i družstva sousedních osad. A začali hrát nohejbal také dospělí, nepochybně se konaly první turnaje. Ovšem to byl nohejbal ještě hodně vzdálený nohejbalu současnému.

Zásadní obrat nastal, když mladiství Ota Kratochvíl přivedl na osadu Karla hlavsu, hráče tehdejší ligové RH Praha. Osadní družstvo ve složení Hlavsa, Hošek, Kratochvíl, Jonák, Malán a martiník, později doplňované a obměňované dalšími jmény mělo na turnajích po údolí zvuk.

Následovalo další zazáření, kdy se v osadě dočasně objevila Toška Fricová, rovněž ligová hráčka a její kamarádky. Ženské volejbalové družstvo – Fricová, Hospodská, Johanovská, Bryndová, Malánová doplněné do počtu mladistvou Havelkovou bylo v údolí Kocáby bez konkurence.

Byla to doba velkých osadních turnajů, sportovně nezapomenutelných, kdy na našich hřištích jsme vídali i reprezentanty Kopa, Čudu a další.

Volejbal byl časem nahrazován nohejbalem, kterému se věnovala nastupující generace. Jistě někteří vzpomenou na famózní družstvo osady Čunčí huba z Brd, které k nám zajíždělo i se svou kapelou.

Nohejbal postupně začal hrát na osadě prim. V roce 1974 jsme postavili druhé osadní hřiště, speciálně pro nohejbal a na něm začala zářit hvězda Jarda Brinda, s ním Ludva Bloch, Jarda Novák a další. Bývaly turnaje, na kterých běžně startovalo 25 až 30 družstev, mívali jsme často hosty z Českých Budějovic, Chomutova, Liberce, vídali jsme mistrovské výkony nohejbalových hvězd.

V současnosti pravidelností zůstal turnaj v nohejbalu, zavedl se zářijový turnaj volejbalových dvojic. Se střídavými úspěchy působíme v nohejbalové – volejbalové lize kocábsko – vltavské. Sem tam se objeví na hřištích tenisté. Přejeme si, aby nám opět vzešly na poli osadního sportu hvězdy minulosti.

TCO Dashwood, sepsal Vladimír Havelka

Poslední komentáře
22.04.2014 10:34:22: Sportovní kamery: http://www.prislusenstvimadman.cz/cs/index.php?id_cms=9&controller=cms smiley...
 
Snad se všem tyto stránky líbí a všem děkuji za návštěvu :-)